Panther Cards - Third Nine Weeks - 2016-17

Panther Card Requirements

 
 
 
 
 
 
 
 
Gold Card
Amelia Balestra, Amadea Everman, Allyssa Maynard,  Andrew Zuefle, Liam Garrison, Bailey Howard, Preslee Lutz, Andrew Brown, Clay Cottle, Regan Fyffe, Sophia Balestra, Sydney Barney, Ashtyn Brown, Lila Brown, Elisa Collins, Cameron DeLotell, Darby Garrett, Calvin Gerard, Alex Musser, Madison Nigh, Hannah Oliver, Tyler Phillips, Shaelyn Vassar, Cassidy Wells, Sarah Widdowson, Hunnter Adams, Hunter Armstrong, Grant Cayton, Keith Cottle, Bethany Flannery, Lexie Hubbard, Savannah Moore, Regan Osborn, Jacob Wellman, Sami Wilis, Hayleigh Barney, Cole Gilliland, Grant Hempill, Brody Riffe
 
Blue Card
Tyrus Keeton, Alliyah Maynard, Hailey Arnett, Jacy Gearheart, Mariah Smith, Kailey Ware, Sophia Gatti, Bailey Brooks, Dakota Dodds, Shawn Engle, Mason Newton, Shannon Copeland
 
White Card
Hannah McKenize, Brayden Jenkins, Bria McNeer, Brianna Thompson, Caleb McNutt, Bryce Toomire, McGwire Garrison

 

2016-17 Clay Jr-Sr HS Honor Roll - Third Nine Weeks

Clay MS & HS Honor Roll
Third Nine Weeks

2016-2017

 

6th Grade

All A’s - Allyssa Maynard

A Average -  Amelia Balestra, Carly Martin,Tyra Rawlins, Abigail Scott

B Average -  Lilyan Buckler, Darian Carter, Marilyn Colley, Jonathon Dean, Amadea Everman, Katelyn Fyfe, Tyrus Keeton, Timothy Lands, Alliyah Maynard, Lana Pellegrinon, Casey Robinson, Angel Stump, Andrew Zuefle
 

Read more: 2016-17 Clay Jr-Sr HS Honor Roll - Third Nine Weeks

Panther Cards - Second Nine Weeks 2016-17

 Panther Card Requirements

 
Gold Card
Amadea Everman, Carly Martin, Andrew Zuefle, Liam Garrison, Jacy Gearheart, Bailey Howard, Preslee Lutz, Kyleigh Oliver, Andrew Brown, Jaden Jessee,Evan Woods, Lauren Campbell, Caitlyn Suttles, Sophia Balestra, Sydney Barney, Ashton Brown, Lila Brown, Elisa Collins Darby Garrett, Madison Nigh, Hannah Oliver, Tyler Phillips, Shaelyn Vassar, Jensen Warnock, Sarah Widdowson, Hunnter Admas, Hunter Armstrong, Grant Cayton, Keith Cottle, Bethany Flannery, Lexie Hubbard, Savannah Moore, Abigail Osborn, Regan Osborn, Sydney Osborn, Jacob Wellman, Shannon Copeland, Akyah Downey, Cole Gilliland, Grant Hempill, & Brody Riffe
 
Blue Card
Marilyn Colley, Timothy Lands, Brianna Thompson, Bradley McCleese, Lexie Hubbard, Nick Cooper, Angel Lindamood, & Adam Swayne
 
White Card
Marilyn Colley, Dalton Jackson, Ashton Whaley, James Marsh, Nicholas Harries, Angelina Hartley, Jared Conkel, & Tyler Hobbs

 

Clay Science Fair 2016-17

Clay High Science Fair Winners
 
Team Projects
First Place - Kyleigh Oliver & Bailey Howard
Individual Projects
Fourth Place - Corvan Clark
Third Place - Liam Garrison
Second Place - Amelia Balestra
First Place -  Andrew Zuefle
Grand Champion - Katie Fife
 
 
 
 
 
 
 
Winners From the 2017 Scioto County Science Day
Andrew Zuefle (Superior Rating)
Computer Science
Title:  "Does WI-FI Use Your Phone Battery Power More?"
 
 
Kyleigh Oliver & Bailey Howard (Superior Rating)
Chemistry
Title: "Soap N' Suds"
 
 
 
 
Andrew, Kyleigh, and Bailey all received Superior Ratings at the 2017 Scioto County Science Day and can advance to the District 14 Science Day.  The District 14 Science Day will be held at the University of Rio Grande on March 25, 2017.  They will be competing against the top science projects and participants from Adams County, Pike County, Scioto County, Lawrence County, and Gallia County.
 
Good Luck, Panthers!

2016-17 Clay Honor Roll - Second Nine Weeks

Clay MS & HS Honor Roll
Second Nine Weeks

2016-2017

 

6th Grade

All A’s - Allyssa Maynard, Abigail Scott

A Average -  Amelia Balestra, Jonathon Dean, Alliyah Maynard, Tyra Rawlins, Andrew Zuefle

B Average -  Lilyan Buckler, Amadea Everman, Katelyn Fyfe, Derrick Hammond, Preston Jackson, Tyrus Keeton, Timothy Lands, Carly Martin, Xzavier McClaskey, Casey Robinson, Katelyn Smith, Conner Snellgrove, Robert Stratton, Mallory Swords

Read more: 2016-17 Clay Honor Roll - Second Nine Weeks

Additional information

Joomla25 Appliance - Powered by TurnKey Linux